kontakt@blondblog.pl

Sok z pokrzywy: 5 powodów, dla których warto go pić

Sok z pokrzywy: 5 powodów, dla których warto go pić

Przyzwyczaiłyśmy się do tego, że niedobory witamin i mikroelementów można zniwelować dzięki gotowym suplementom diety dostępnym w aptekach. Jest to jednak droga na skróty, która nie zawsze gwarantuje oczekiwane efekty. Coraz częściej dostrzegamy jednak zalety stosowania naturalnych preparatów i naparów roślinnych, które obfitują w drogocenne składniki odżywcze. Jednym z nich jest sok z pokrzywy, który świetnie wpływa na nasz organizm. Dlaczego warto pić sok z pokrzywy?

Sok z pokrzywy: (nie)zwykła roślina pospolita

Pokrzywę znacznie częściej kojarzymy z nieprzyjemnych poparzeń, które pojawiają się na skórze zaraz po kontakcie z rośliną niż z prozdrowotnych właściwości, których jej nie brakuje. Pokrzywa zawiera moc cennych substancji, które łagodzą wiele dolegliwości, a także zapobiegają powstawaniu nowych. W pokrzywie zwyczajnej znajdziemy m.in. witaminy z grupy A, B, C i K, minerały takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, jod, żelazo czy sód. Pokrzywa zawiera również inne substancje odżywcze, wśród których można wyróżnić zdrowe tłuszcze, aminokwasy, flawonoidy, a także przeciwutleniacze. Jeśli do tej pory pokrzywę uważałyśmy za szkodliwe chwasty – czas dać jej szansę.

Sok z pokrzywy zapobiega anemii

Niedokrwistość jest dość powszechną dolegliwością, która znacznie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Niedobór żelaza często powoduje uczucie zmęczenia, zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu, obniżenie wydolności i odporności organizmu. Z anemią nie ma żartów, dlatego w celach profilaktycznych warto pić soki i napary z pokrzywy. Dzięki swoim właściwościom leczniczym wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Warto również pić ją w celach profilaktycznych, by zapobiec powstawaniu anemii w przyszłości.

Sok z pokrzywy obniża cholesterol

Pokrzywa polecana jest osobom, które zmagają się z podwyższonym poziomem „złego” cholesterolu. Zawarte w niej związki w postaci steroli roślinnych pomagają zredukować nadmiar trójglicerydów we krwi, co przyczynia się do zwiększenia wydolności układu krążenia. Sok z pokrzywy spożywany regularnie wykazuje się wysoką skutecznością w stabilizowaniu ciśnienia tętniczego.

Sok z pokrzywy działa antyalergicznie

Pokrzywa doskonale sprawdza się jako środek leczniczy łagodzący objawy alergii. Alergia pojawia się w momencie, kiedy organizm zostaje podrażniony przez alergeny różnego pochodzenia, co w konsekwencji prowadzi do produkcji histaminy. Substancja ta powoduje pojawienie się stanu zapalnego, który jest przyczyną kataru siennego czy podrażnienia spojówek. Sok z pokrzywy zawiera m.in. flawonoidy, które wykazują się dużą skutecznością w hamowaniu produkcji histaminy.

Sok z pokrzywy obniża poziom cukru we krwi

Zbyt wysokie stężenie cukru we krwi może być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, dlatego też warto regularnie pić sok z pokrzywy, w którym znajdują się substancje o działaniu bliźniaczo podobnym do insuliny. Badania nad wpływem pokrzywy jako środka przyczyniającego się do redukcji poziomu cukru we krwi nie są jednak jednoznaczne, dlatego też warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Sok z pokrzywy na bóle reumatyczne

Pokrzywa obfituje w substancje lecznicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, dlatego też polecana jest osobom cierpiącym na bóle o podłożu reumatycznym. Sok z pokrzywy przynosi ulgę przy bólach mięśniowych i stawowych, a także może być skuteczny w łagodzeniu objawów zapalenia czy naciągnięcia ścięgien.

Dodaj komentarz