kontakt@blondblog.pl

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Organizacja wesela wydaje się ogromnym przedsięwzięciem, które nie tylko zaprząta nam większość wolnego czasu, ale i wymaga dość sporych nakładów finansowych. Wszystko po to, aby ten wyjątkowy dzień wyglądał dokładnie tak, jak sobie to wymarzyłyśmy będąc małymi dziewczynkami. Choć największą popularnością cieszą się tradycyjne wesela organizowane w restauracjach czy salach weselnych, to coraz większym zainteresowaniem cieszą się śluby plenerowe. Jak zatem zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Wesele w plenerze: dlaczego warto?

Nie od dzisiaj wiadomo, że moda na śluby i wesela na świeżym powietrzu przybyła do nas z Zachodu, a głównie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie podobnych imprez nie brakuje. Wesele w plenerze ma swój niepowtarzalny klimat, którego nie da się odwzorować organizując przyjęcie w tradycyjnym anturażu. Zabawa w ogrodzie ma zdecydowanie mniej formalny charakter, a goście mogą poczuć się bardziej swobodnie. Dekoracja miejsca również bywa mniej wymagająca niż w przypadku sali – naturalna roślinność w ogrodzie bardzo często okazuje się wystarczająca, by uzyskać romantyczny czy rustykalny charakter uroczystości.

Ślub kościelny w plenerze jest możliwy?

Organizacja wesela to sprawa całkowicie indywidualna i nic nie stoi na przeszkodzie, by zabawa odbyła się „pod chmurką”. Sprawa wygląda inaczej w przypadku organizacji samej ceremonii zaślubin – ślub kościelny w plenerze jest przedsięwzięciem niezwykle trudnym do przeprowadzenia. Potrzebna jest zgoda władz kościelnych, którą bardzo trudno uzyskać. W zdecydowanie korzystniejszej sytuacji znajdują się osoby chcące zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego – tutaj procedury przewidują organizację ceremonii poza budynkiem urzędu, jednak trzeba odpowiednio wcześniej rozpocząć starania o uzyskanie zgody na ślub plenerowy.

Wesele w plenerze a pogoda

Największym zagrożeniem dla udanego wesela w plenerze bardzo często okazuje się pogoda. Aura potrafi być naprawdę kapryśna, dlatego zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem, że w dniu ślubu mogą pojawić się opady atmosferyczne czy burze. Na taką ewentualność można się jednak skutecznie zabezpieczyć – warto wynająć namiot, który w razie niebezpieczeństwa można rozłożyć, chroniąc tym samym siebie i gości weselnych przed deszczem. Organizując wesele w ogrodzie należącym do restauracji czy dworku można zapytać o możliwość przeniesienia imprezy do środka – oczywiście tylko w momencie, kiedy prognozy pogody nie będą najłaskawsze.

Wesele w plenerze: strona techniczna

Planując tradycyjne wesele często nie musimy martwić się o stoły, krzesła, miejsce dla orkiestry czy parkiecie, które są po prostu w stałym repertuarze sal weselnych. W przypadku uroczystości plenerowej trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie lokalizacji we własnym zakresie. Warto również zapewnić gościom weselnym dojazd lub wskazówki, dzięki którym bez problemu trafią do miejsca docelowego. Bardzo istotne jest również zaplecze sanitarne i gastronomiczne – bez tego nie można myśleć o udanej imprezie do białego rana.

Wesele w plenerze: specjalny dress code

Dotyczy to przede wszystkim żeńskiej części zaproszonych gości – wysokie szpilki nie sprzyjają tańcom na miękkim podłożu. Dlatego też warto uprzedzić o konieczności zabrania ze sobą płaskiego, wygodnego obuwia – chyba, że w przewidujemy zainstalowanie parkietu, który ostatecznie okazuje się udaną inwestycją. Warto również pomyśleć o kocach dla gości – letnie wieczory potrafią być niezwykle chłodne.

Dodaj komentarz