kontakt@blondblog.pl

5 powodów, dla których warto polecieć do Gruzji

5 powodów, dla których warto polecieć do Gruzji

Podróże międzynarodowe to teraz luksus, na który nie możemy sobie pozwolić, jednak już teraz warto stworzyć swoją podróżniczą „bucket list”, na której obowiązkowo powinna znaleźć się Gruzja. Jeden z krajów byłego bloku radzieckiego, którego po prostu nie da się nie pokochać. Każdy, kto choć raz w życiu miał okazję do dłuższego pobytu w Gruzji z wielką chęcią do niej powraca. Dlaczego? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto odwiedzić Gruzję.

Gruzja: naród o nieprzeciętnej gościnności

Na świecie nie brakuje narodów, które przyjmują zagranicznych turystów z otwartymi ramionami. Jednak Gruzini na tle innych nacji wykazują się gościnnością, której można im śmiało pozazdrościć. Do Gruzji można lecieć „w ciemno” i nie martwić się o nocleg czy wyżywienie. Miejscowi są tak przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych, że czasem aż trudno uwierzyć, że istnieją jeszcze ludzie o tak wielkich sercach. Gruzinów nawet nie trzeba prosić o gościnę – widząc turystów sami zapraszają na poczęstunek i oferują miejsce do spania. Dlatego Gruzja jest polecana dla osób rozpoczynających przygodę z autostopem – nigdzie nie spotkamy się z taką uprzejmością.

Gruzja: uczta dla podniebienia

Gruzińska kuchnia, podobnie zresztą jak polska, nie jest zbyt skomplikowana, ale za to urzeka swoją różnorodnością smaków. W regionalnych potrawach widać dawne wpływy kultury tureckiej czy greckiej, jednak gruzińska kuchnia jako całość ma w sobie niespotykanego w innych częściach świata. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się chinkali, czyli pierożki wypełnione farszem z mięsa wołowego, wieprzowego, jagnięcego oraz… gorącym rosołem. Sztuka jedzenia gruzińskich pierożków wymaga wprawy, co należy jednak do przyjemnych obowiązków. Będąc w Gruzji nie można nie spróbować chaczapuri, czyli placka chlebowego zapiekanego z serem, do którego dodaje się żółtko jajka i odrobinę masła – niebo w gębie!

Gruzja: kraj kontrastów

Gruzja nie należy do najbogatszych postradzieckich krajów, dlatego przemierzając uliczki Tbilisi, Batumi czy Kutaisi można odbyć swoistą podróż w czasie. W miejscowej architekturze wciąż dominują budynki za czasów ZSRR, jednak gdzieniegdzie widać coraz większe wpływy kultury zachodniej. Mieszanka nowoczesności z tradycją robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza gdy udamy się w typowo wiejskie tereny. Czas jakby się tam zatrzymał, a widok zwierząt hodowlanych przemieszczających się samopas jest na porządku dziennym.

Gruzja: przyjemnie niskie ceny

Nie trzeba dysponować pokaźnym budżetem, żeby cieszyć się z wyprawy do Gruzji. Ceny dla Europejczyków są tam zaskakująco przystępne i to niezależnie od regionu kraju. Za posiłek w modnej restauracji nie zapłacimy więcej niż 20zł, a na butelkę wyśmienitego gruzińskiego wina nie trzeba wydać więcej niż 40-50zł. Ceny za noclegi w renomowanych hotelach również nie należą do wygórowanych – już za kilkadziesiąt złotych za dobę możemy pławić się w luksusach.

Gruzja: cud natury

Gruzja pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni kraju należy do jednych z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu. Gruzińskie tereny to przewaga wzniesień powyżej 500 m n.p.m, a i gór tam nie brakuje. Wycieczki po najwyższych pasmach górskich to prawdziwa przyjemność, podobnie zresztą jak pobyt w rejonach nadmorskich. Co prawda wybrzeże jest raczej kamieniste, ale wszystkie uniedogodnienia rekompensują zapierające dech w piersiach widoki i krystalicznie czysta woda.

Dodaj komentarz