kontakt@blondblog.pl

Jak oczyścić organizm z toksyn, czyli co jeść podczas detoksu?

Jak oczyścić organizm z toksyn, czyli co jeść podczas detoksu?

Uczucie zmęczenia, chroniczne bóle głowy, problemy z koncentracją czy gorszą kondycję skóry często przypisujemy nadmiarowi stresu czy niewyspaniu, co jednak nie zawsze ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Podobne dolegliwości mogą być związane z nadmiernym zakwaszeniem organizmu, co na dłuższą metę może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego tak istotne jest regularne oczyszczanie organizmu z toksyn, które przedostają się do naszego krwiobiegu wraz z niezdrową dietą czy szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Zatem co jeść, by przyspieszyć proces detoksykacji organizmu?

Oczyszczanie organizmu: woda

Ludzki organizm w ok. 75% składa się z wody, która odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Równowaga biochemiczna jest niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniego poziomu, a woda to naturalny środek zapobiegający pojawianiu się wielu dolegliwości i schorzeń takich jak bóle głowy czy ospałość. Pijąc ok. 2l wody dzienne zapewniamy organizmowi optymalne źródło nawodnienia, co sprzyja procesom odpowiedzialnym za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych związków i zbędnych produktów przemiany materii.

Oczyszczanie organizmu: zielona herbata

Nie bez powodu wielu specjalistów od zdrowego żywienia zaleca regularne picie zielonej herbaty. Zawiera moc prozdrowotnych substancji, dzięki którym pozbywamy się toksyn z organizmu. W liściach zielonej herbaty znajdują się m.in. polifenole, które odpowiadają za neutralizowane wolnych rodników przyczyniających się do rozwoju nowotworów czy schorzeń układu krążenia. Zielona herbata jest świetną alternatywą dla jej czarnej odmiany, jak również dla kawy – swoje działanie pobudzające zawdzięcza teinie.

Oczyszczanie organizmu: sok z cytryny

W czystej postaci nie jest najsmaczniejszym napojem, jednak dzięki jego właściwościom detoksykacyjnym znacznie szybciej pozbędziemy się zalegających w naszym organizmie szkodliwych substancji. Zawarte w soku z cytryny kwasy wspomagają działanie wątroby i przyspieszają procesy jej oczyszczania z toksyn. Świetnym rozwiązaniem jest picie soku z cytryny zaraz po przebudzeniu – w ten sposób nie tylko przyczynimy się do oczyszczenia organizmu, ale również do szybszej przemiany materii.

Oczyszczanie organizmu: surowe warzywa i owoce

Podczas diety oczyszczającej warto zrezygnować z obróbki termicznej warzyw i owoców, ponieważ to właśnie wtedy tracą większość swoich zdrowotnych właściwości. Podczas domowego detoksu warto stawiać na warzywa, które przyczyniają się do oczyszczania organizmu: marchew, zielona pietruszka, seler, buraki czy jabłka doskonale spisują się jako naturalne „odkwaszasze”. Dla urozmaicenia diety możemy skorzystać z dobrodziejstw koktajli owocowo-warzywnych, którą świetnym pomysłem na przekąskę.

Oczyszczanie organizmu: zioła

Detoks nie może się udać bez obecności ziół w codziennej diecie, gdyż to one w dużym stopniu stymulują pracę układu pokarmowego. Dla uzyskania lepszego efektu oczyszczającego organizm warto sięgnąć po naturalne wywary z pokrzywy, która ma działanie moczopędne, a to właśnie z moczem usuwanych jest większość toksyn. W swoim jadłospisie warto ująć również czystka, melisę lekarską czy rumianek, które dodatkowo uzupełniają niedobory wielu witamin i mikroelementów.

Dodaj komentarz