kontakt@blondblog.pl

Jak urządzić domową siłownię? Sposoby na aranżację małego pokoju

Jak urządzić domową siłownię? Sposoby na aranżację małego pokoju

Zdrowy tryb życia powinien towarzyszyć każdej z nas i to nie tylko ze względu na dbałość o smukłą sylwetkę, ale przede wszystkim swoje zdrowie. Zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to przepis na długowieczność, jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjście do siłowni publicznej, żeby popracować nad swoim ciałem. A co gdyby urządzić siłownię pod własnym dachem? Domowa siłownia to ogromna wygoda i oszczędność czasu na dojazdach. Jak zatem urządzić swój prywatny pokój do ćwiczeń dysponując ograniczonym metrażem?

Domowa siłownia: gdzie ją urządzić?

Siłownia w domu to wielkie udogodnienie, zwłaszcza teraz, kiedy pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w funkcjonowaniu siłowni publicznych. Warto również patrzeć nieco bardziej perspektywicznie – siłownie coraz częściej pękają w szwach a i ceny karnetów z każdym rokiem są bardziej wygórowane. Domowa siłownia wcale nie musi zajmować wiele miejsca – wystarczy, że dysponujemy niewielkim pokojem, który od dłuższego czasu stoi niezagospodarowany. Tak bywa w przypadku pomieszczeń w piwnicach lub na strychach, z których ciężko zrobić dobry użytek.

Domowa siłownia: podłoga

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na minisiłownię przychodzi czas na jej gruntowne odnowienie. Najważniejszym elementem, który będzie stanowił o funkcjonalności pokoju do ćwiczeń jest podłoga. Powinna ona wykazywać się dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi, a dodatkowo być wytrzymała na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt do ćwiczeń nie należy do najlżejszych, dlatego też wybór drewnianej podłogi do domowej siłowni mija się z celem. Jeśli nasz pokój wyłożony jest już drewnianymi panelami lub podłoga wciąż jest w stanie surowym, najlepszym rozwiązaniem wydają się gumowe maty ochronne, których montaż zabiera zaledwie kilka chwil. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalne zatrzaski lub zamki, dzięki którym można z łatwością dopasować kształt podłogi do wymiarów naszego pokoju.

Domowa siłownia: ściany

Wykończenie ścian w siłowni jest równie ważne jak wykończenia podłogowe, głównie ze względu na obecność luster. Nie służą bynajmniej jako elementy dekoracyjne, ale pomagają ćwiczącemu utrzymać prawidłową postawę podczas treningu. Co więcej, lustra w małej domowej siłowni to dobry sposób na jej optyczne powiększenie. Co z pokryciem pozostałych ścian w pomieszczeniu? Tutaj możemy postawić na proste rozwiązanie, czyli pomalowanie dobrej jakości farbą plamo i wodoodporną. Wybór koloru zależy tylko do nas.

Domowa siłownia: sprzęt

Siłownia w domu nie może się obejść bez profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Na początek warto wyposażyć ją w podstawowe urządzenia, które będą dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Mata do ćwiczeń, hantle, piłka do fittnesu, rower stacjonarny powinny w zupełności wystarczyć. Wraz z upływem czasu i uzupełnianiem domowego budżetu możemy stopniowo zapełniać domową siłownię w dodatkowe sprzęty, które w jeszcze większym stopniu pomogą nam utrzymać optymalną formę fizyczną. W wyposażeniu siłowni nie może również zabraknąć „czasoumilaczy” – znacznie przyjemniej ćwiczy się w rytm muzyki niż własnego, nierównego oddechu. Wystarczy zainstalować niewielki telewizor lub niedrogi sprzęt grający, by móc jeszcze bardziej efektywnie pracować nad swoją sylwetką na lato.

Dodaj komentarz