kontakt@blondblog.pl

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Sezon wakacyjny 2020 będzie nieco różnił się od poprzednich, a to wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która skutecznie zamyka nam drogę swobodnego podróżowania po świecie. To jednak nie oznacza, że w tym roku nie możemy pozwolić sobie na rodzinny wyjazd wakacyjny. W Polsce nie brakuje malowniczych miejsc – góry, jeziora czy nasze polskie morze idealnie nadają się na kilkunastodniowy urlop w bliskości z naturą. Jednak przed wyjazdem na wakacje powinnyśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu domu, który pozostanie pusty. Zatem jak się nim zająć?

Bezpieczny dom: zakręcenie wody i gazu

Tuż przed wyjazdem warto odciąć dopływ wody do wszystkich urządzeń, u których występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności instalacji. Jeszcze lepszym rozwiązaniem zakręcenie głównego zaworu znajdującego się najczęściej przy wodomierzu, jednak czasem nie jest to możliwe. Nawet kilka dni nieobecności przy wadliwej instalacji wodociągowej może oznaczać poważne straty materialne, tym bardziej gdy mieszkamy w bloku. Przy okazji zakręcania wody warto również pomyśleć o instalacji gazowej, jeśli taką posiadamy. Jak wiemy, ulatniający się gaz to ogromne zagrożenie nie tylko dla naszego dobytku, ale i okolicznych mieszkańców. Zakręcenie kurków trwa zaledwie kilka chwil, a może zapobiec tragedii.

Bezpieczny dom: przegląd zamków

Nikomu nie trzeba przypominać, że przed wyjazdem na urlop należy zamknąć wszystkie okna i drzwi, nawet te, które teoretycznie stanowią dla włamywaczy przeszkodę nie do sforsowania. Nawet przy zachowaniu dokładności przy zamykaniu drzwi i okien wciąż jesteśmy narażeni na próby sforsowania zamków antywłamaniowych, których z pozoru niegroźne usterki mogą zniweczyć cały nasz trud włożony w zabezpieczenie domu. Dlatego też na kilka tygodni przed planowanymi wakacjami warto zrobić mały przegląd mechanizmów zabezpieczających, by uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnych usług ślusarskich.

Bezpieczny dom: pomoc sąsiadów

Na co dzień może nie do końca jesteśmy świadome jak cenna potrafi być sąsiedzka przyjaźń. Trwanie w dobrych stosunkach zwłaszcza z najbliższymi sąsiadami potrafi przynieść ogromne korzyści. Czujne oko znajomego z naprzeciwka może zauważyć podejrzaną aktywność na podwórku czy próby „majstrowania” przy zamku drzwi wejściowych. Przed wyjazdem warto poinformować sąsiada o naszym wyjeździe, a w ramach podziękowań zawsze można zrewanżować się tym samym. Choć społeczności sąsiedzkie nie są tak zżyte jak choćby kilkanaście lat temu, to wciąż można napotkać na swojej drodze życzliwych ludzi.

Bezpieczny dom: elektroniczne systemy antywłamaniowe

Elektroniczne systemy alarmowe czy inteligentne oświetlenie może nie są małym wydatkiem, ale traktując je jako inwestycje długoterminowe będziemy mogły cieszyć się bezpiecznym domem przez długie lata. Instalacja alarmu to świetna sprawa, szczególnie gdy naszym domu znajduje się kosztowne wyposażenie czy spora ilość gotówki. Elektroniczne systemy automatycznie wykrywają próby wejścia lub obecność osób niepożądanych. Bardziej zaawansowane mechanizmy można połączyć z centralą wynajętej firmy ochroniarskiej, dzięki czemu patrol może zjawić się w miejscu naszego zamieszkania w zaledwie kilka minut. Z kolei inteligentne oświetlenie imituje obecność w mieszkaniu, dzięki czemu włamywacz obserwując dom ma wrażenie, że ktoś ciągle w nim przebywa.

Dodaj komentarz