kontakt@blondblog.pl

Jak ułatwić sobie powrót do pracy po wakacjach?

Jak ułatwić sobie powrót do pracy po wakacjach?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, choć w tym roku mamy ograniczone możliwości podróżowania po Europie, nie wspominając już o wycieczkach międzykontynentalnych. Pandemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała wakacyjne plany większości z nas, co wcale nie oznacza, że nie możemy zmienić otoczenia i naładować baterii. Wakacje w Polsce to doskonały sposób na spędzenie letniego urlopu na łonie natury, jednak już teraz warto pomyśleć o tym, jak przeżyć powrót do pracy po urlopie i nie zwariować. Zatem jak ułatwić sobie powrót do biura po wakacjach?

Powrót po urlopie: dopięcie spraw przed wyjazdem

Przygotowania do urlopu nie powinny obejmować tylko i wyłącznie gorączkowego pakowania walizek. Aby uniknąć stresu związanego z ciężkimi powrotami do pracy po urlopie warto dopiąć wszelkie sprawy zawodowe – zwłaszcza te o największym priorytecie. Rozmyślanie o pracy leżąc na plaży i popijając to prosty przepis na nieudane wakacje, zwłaszcza gdy nie potrafimy rozstać się ze służbową komórką, którą zresztą lepiej zostawić w domu.

Powrót po urlopie: aklimatyzacja

Zaledwie tygodniowa przerwa w pracy może skutecznie wybić nas z rytmu, a co dopiero 2-3 tygodniowy urlop wakacyjny. Niewiele osób potrafi rzucić się w wir pracy i utrzymać odpowiedni poziom koncentracji już w pierwszym dniu po powrocie do biura. Zdecydowanie mniej agresywną strategią wydaje się stopniowa aklimatyzacja w miejscu pracy – pierwszych kilka dni warto potraktować bardziej ulgowo, nie planując masy ważnych spotkań biznesowych czy finalizacji intratnych projektów. Lepiej dać sobie czas na ponowne wejście w stały rytm pracy.

Powrót po urlopie: update

Wakacje są po to, aby spędzić je w gronie najbliższych i oczyścić umysł z negatywnych emocji. W czasie urlopu obowiązki zawodowe nie powinny zaprzątać nam głowy, jednak na kilka dni przed powrotem do biura lepiej rozeznać się w sytuacji. Najlepszą wiadomością jest brak wiadomości, jednak nikt nam nie zagwarantuje, że w czasie naszej nieobecności nie wydarzy się nic niepokojącego. Powrót do biura przysporzy nam mniej stresu, jeśli jeszcze podczas ostatnich chwil urlopu przygotujemy się na ewentualne sytuacje kryzysowe.

Powrót po urlopie: zdrowy sen

Wakacje to taki wyjątkowy czas w roku, kiedy codzienne obowiązki idą w odstawkę. Budzik nie dzwoni skoro świt, co stwarza zdecydowanie więcej okazji do skorzystania z uroków nocnego życia. Cykl snu w okresie urlopowym często ulega rozregulowaniu, co jest całkowicie normalne – przynajmniej w czasie urlopu możemy bez wyrzutów sumienia pospać sobie dłużej niż do 7. Jednak zbliżający się termin powrotu do pracy powinien skłonić nas do powrotu do codziennych nawyków. Zdrowy sen działa z korzyścią dla naszej wydajności i zdolności koncentracji. Wypoczęty organizm zdecydowanie lepiej znosi ciężki powrót do rzeczywistości – poziom stresu jest wyraźnie niższy, a przyswajanie nowych informacji przebiega znacznie sprawniej.

Powrót po urlopie: odcięcie się od social mediów

Kilka dni po odbytym urlopie mimowolnie wciąż wracamy do przyjemnych chwil, kiedy naszej głowy nie zaprzątały raporty, tabelki i wykresy. Tęsknotę za beztroską potęguje nerwowe sprawdzanie social mediów i monitorowanie ile osób polubiło nasze zdjęcia z podróży. Biuro to nie miejsce na podobne analizy, dlatego warto odstawić swój prywatny telefon w odstawkę i skupić się na rzetelnym wykonywaniu swoich obowiązków. Denerwujące powiadomienia push popularnych aplikacji potrafią być bardzo rozpraszające, co niekorzystnie wpływa na naszą wydajność. Social media tak, ale dopiero w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz