kontakt@blondblog.pl

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na łonie natury, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Spotkania z przyjaciółmi przy grillu czy weekendowe wyjazdy nad jezioro to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Całą radość z przebywania na świeżym powietrzu często odbierają nam komary, które nie tylko irytująco brzęczą nam nad uchem, ale są przyczyną powstawania swędzących i bolesnych ukąszeń. Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Najczęstsze reakcje na ukąszenie komara

Ukąszenia komarów żyjących w naszym klimacie same w sobie nie są groźne dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że nie jesteśmy uczulone na jad owada. Znacznie groźniejsze są gatunki komarów żyjące w obszarach tropikalnych, gdzie nierzadko przenoszą choroby zakaźne takie jak malaria czy żółta febra. Jednak nasze polskie komary po ugryzieniu pozostawiają jedynie bąbel, wokół którego często pojawia się rumień. W miejscu ukąszenia pojawia się uczucie dyskomfortu i świąd, dlatego też nie możemy powstrzymać się przed intensywnym drapaniem. Ono z kolei przynosi tylko chwilową ulgę, powodując jednocześnie pojawianie się małych ran na skórze.

Domowe środki odstraszające komary

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyprawą do lasu czy nad jezioro warto zabezpieczyć się przed ewentualną inwazją żądnych krwi komarów. W aptekach nie brakuje specjalnych środków odstraszających komary i inne owady, które najczęściej przybierają formę wygodnych w użyciu sprayów. Mogą one jednak powodować podrażnienia skóry, a do tego ich zapach nie należy do najłagodniejszych. W odstraszaniu komarów równie skuteczne okazują się naturalne oleje roślinne, które dostaniemy w każdym sklepie spożywczym. Warto wypróbować m.in. olejek cytrynowy, eukaliptusowy, bazyliowy czy tymiankowy.

Co na ukąszenie komara?

Podobnie jak w przypadku sprayów odstraszających owady, w aptekach znajdziemy mnóstwo środków o działaniu antyhistaminowym, łagodzącym swędzenie czy pieczenie w miejscu ugryzienia komara. Są to najczęściej żele i maści w tubce, które nakłada się bezpośrednio na bąbel. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na zneutralizowanie jadu komara z wykorzystaniem naturalnych produktów, które każda z nas posiada w swojej kuchni.

Ukąszenie komara: sok z cytryny

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie dolegliwości po ukąszeniu komara. Substancje zawarte w naturalnym soku z cytryny działają łagodząco na powstały stan zapalny, dzięki czemu przynosi on niemal natychmiastową ulgę. Bąbel powstały w miejscu ugryzienia owada wystarczy kilkukrotnie przetrzeć plasterkiem cytryny.

Ukąszenie komara: ocet jabłkowy

Produkt, który powinien znajdować się w kuchni każdej z nas. Ocet jabłkowy ze względu na swój kwasowy odczyn pomaga zneutralizować świąd po ukąszeniu komara, jednocześnie odkażając ranę i przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się zarazków. Co więcej, ocet świetnie spisuje się jako środek odstraszający owady, dzięki czemu otrzymujemy produkt niemal doskonały.

Ukąszenie komara: aloes

Aloes posiada bardzo szerokie spektrum działania, w tym również działa skutecznie przy łagodzeniu objawów ukąszenia komarów. Aloes wykazuje się nieprzeciętnymi właściwościami przeciwzapalnymi i antyhistaminowymi, dzięki czemu dobrze radzi sobie z niwelowaniem stanu zapalnego po ogryzieniu owada.

Dodaj komentarz