kontakt@blondblog.pl

Renowacja drewnianych mebli: hobby dla każdego

Renowacja drewnianych mebli: hobby dla każdego

Filozofia „zero-waste” coraz częściej towarzyszy nam w życiu codziennym, również jeśli chodzi o aranżacje wnętrz. Meble z odzysku są jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich kilkunastu miesięcy, co ogromnie cieszy. Nadawanie starym meblom drugiego życia to nie tylko ukłon w stronę środowiska, ale przede wszystkim inwestycja w oryginalne, ponadczasowe wnętrza. Renowacja mebli wbrew pozorom nie jest zadaniem tylko dla profesjonalistów – każda z nas może spróbować sił w odnawianiu stołów, foteli czy krzeseł nie pierwszej młodości. Jak rozpocząć przygodę z renowacją mebli?

Renowacja mebli: drewno zawsze w modzie

Drewno należy do jednych z najbardziej uniwersalnych surowców pochodzenia naturalnego, który nie tylko wykazuje się dużą wytrzymałością, ale przede wszystkim eleganckim i ponadczasowym designem. Nie bez powodu w polskich mieszkaniach królują drewniane meble czy pokrycia podłogowe, które służą swoim właścicielom przez wiele lat. Drewno od wieków z powodzeniem jest wykorzystywane w przemyśle stolarskim, co miało ogromny wpływ na to, że dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego klasyczne czy nowoczesne aranżacje wnętrz.

Renowacja mebli: trening czyni mistrza

Odnawianie wysłużonych mebli wymaga dobrych zdolności manualnych i nieprzeciętnej zręczności, jednak wszystkie umiejętności potrzebne w procesie renowacji mebli drewnianych można stopniowo wypracowywać. Nikt nie rodzi się z fachem w ręku, dlatego niezwykle ważna jest cierpliwość i konsekwencja w podejmowanych próbach odnawiania starych mebli na własną rękę. Co prawda można zapisać się na specjalistyczny kurs renowacji mebli, jednak z pomocą filmów instruktażowych dostępnych w sieci można stać się stolarzem o nieprzeciętnych zdolnościach.

Renowacja mebli drewnianych: co będzie potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac nad renowacją swojego starego krzesła czy stołu najpierw warto zaopatrzyć się w sprzęt, narzędzia i produkty, bez których odnawianie mebli bez pomocy fachowca jest po prostu niemożliwe. Renowacja mebli wymaga m.in. dobrej jakości szlifierki lub papieru ściernego o zróżnicowanej grubości, taśmy malarskiej, pędzli, emulsji do malowania drewna takich jak farby, lakiery czy lakierobejce, które nie tylko nadadzą mu nowego wyglądu, ale również zabezpieczą przed nadmierną eksploatacją czy szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu przestrzeni roboczej folią ochronną.

Renowacja starych mebli: jak to zrobić?

Odnawianie drewnianych wydaje się mało skomplikowanym zadaniem, jednak w rzeczywistości wymaga wyczucia, pewnej ręki i spostrzegawczego oka. Prace renowacyjne należy rozpocząć od pozbycia się pozostałości po starych pokryciach – do tego najlepiej użyć szlifierki lub papieru ściernego, jednak ta druga opcja wydaje się bardziej czasochłonna. Po równomiernym zeszlifowaniu warstwy wierzchniej przychodzi czas na szpachlowanie ewentualnych ubytków w strukturze drewna przy pomocy produktów specjalnie do tego przeznaczonych. Tak przygotowana powierzchnia mebla jest gotowa do nałożenia pierwszej warstwy emulsji – może to być zwykły olej do drewna, bejca lub lakierobejca, która najczęściej łączy w sobie właściwości impregnatu, bejcy i lakieru, dzięki czemu mebel nie wymaga dalszych prac renowacyjnych. Można również nałożyć specjalistyczną farbę do malowania drewna, jednak warto pamiętać, aby dodatkowo zabezpieczyć jej powierzchnię specjalnym środkiem ochronnym.

Dodaj komentarz