kontakt@blondblog.pl

Znikające połowy Britt Bennett

Znikające połowy Britt Bennett

Choć twórczość diabelnie zdolnej młodej amerykańskie pisarki Britt Bennett nie jest jeszcze w Polsce tak znana jak w USA, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Chociażby z tego względu, że niedawno debiutujący na rynku audiobook z jej powieścią to wysoka jakość dźwięku i doskonale wyważone tempo. „Moja znikająca połowa”, bo tak nazywa się książka, to oryginalna opowieść o rozliczeniu z przeszłością, amerykańskim śnie o sukcesie i ponurych czasach segregacji rasowej.

Jeżeli szukacie książki, która bierze się za bary z problemem tożsamości i postrzegania społecznych podziałów przez osoby najbardziej ich występowaniem dotknięte, koniecznie przeczytajcie lub przesłuchajcie drugą powieścią Britt Bennett – *Moja znikająca połowa. Audiobook*. Zdania tworzone przez Bennett są zaś na tyle zgrabne, że powieść nie traci niczego ze swojej literackiej wartości również w wersji słuchanej.

Britt Bennett to młoda amerykańska pisarka, która zadebiutowała w 2016 powieść The Morhers: A Novel (Matki). Fundacja National Book Foundation zaliczyła ją do grona piątki najlepiej zapowiadających się literatów przed ukończeniem 35. roku życia. Jeszcze przed powieściowym debiutem zgarnęła zaś nagrodę Hurston-Wrighta dla młodych pisarzy i pisarek o korzeniach afroamerykańskich. Utorowało jej to drogę nie tylko do najlepszych branżowych magazynów, ale i międzynarodowej sławy. Moja znikająca połowa – audiobook czy wersja pisana, jest światowym bestsellerem, doskonale pokazującym możliwości literackie Bennett. I przy okazji po prostu dobrze się słuchającym i czytającym.

Pierwsza książka uzdolnionej literatki traktowała o losach młodych Afromerykanów rozpoczynających swoje dorosłe życia. Dwoje z nich, Nadia i Luke, łączy przelotny romans. Choć uczucie mija, jego owocem okazuje się jednak ciąża – pilnie skrywany sekret pierwszej z bohaterek. Nie zdradza go ona nawet swojej najlepszej przyjaciółce Aubrey. Ta z kolei darzy głębokim uczuciem Luke’a. Choć same założenia fabularne powieści mogą wskazywać na to, że jest to kolejna nieoryginalna powieść dla młodzieży, Bennett dzięki wrodzonej wnikliwości i lekkiemu pióru czyni z niej nieco rozrzewniającą, a nieco rozżalającą kliszę fotograficzną, na której uwieczniła losy wymyślonych przez siebie bohaterów. Przez dużą część powieści patrzy ich oczami na wybory, które podjęli w czasie wczesnej młodości z perspektywy czasy, wciąż powtarzając i rozważając w nieskończoność „Co by było, gdyby?:.

Druga powieść Bennett to historia dwóch sióstr, które urodziły się w biednej społeczności afroamerykańskiej na południu USA. Wyróżnia je jasna karnacja, która jednej z nich, Stelli, pozwala po latach wyprzeć się swojego pochodzenia. Druga z kobiet, Desiree, wprawdzie nie próbuje wymazać śladów swojej przeszłości, ale w wieku 16 lat ucieka wraz z nią z domu. *Moja znikająca połowa – audiobook* pozwala na wsłuchanie się w rozciągającą się na przestrzeni kilku dziesięcioleci opowieść o tożsamości, rasowych uprzedzeniach i próbach rozliczenia z przeszłością.

Słuchacz poznaje bowiem nie tylko siostry Desiree i Stellę, ale również ich córek, Judy i Kennedy. Losy obu dziewczyn splatają się ze sobą, mimo tego, że ich matki przez całe lata nie utrzymywały ze sobą kontaktu. Etyczne dylematy, intrygujące zwroty fabularne i kawał świetnie napisanego tekstu – to wszystko znajdziecie w książce Britt Bonnett *Moja znikająca połowa. Audiobook* ją zawierający pozwala jeszcze bardziej wczuć się w losy bohaterów powieści. To prawdziwa gratka nie tylko dla fanów rozkwitającego talenty amerykańskiej pisarki, ale i każdego, kto ma ochotę posłuchać dobrej literatury.

Całość nagrania trwa nieco ponad 12 godzin, a więc wystarczająco dużo czasu, by rozłożyć słuchanie na nawet kilkanaście wieczorów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by książkę Britt Bennett w wersji audiobookowej pochłonąć nawet w jeden dzień!

Dodaj komentarz