kontakt@blondblog.pl

Zdrada emocjonalna – jak rozpoznać, jak sobie z nią radzić?

Zdrada emocjonalna – jak rozpoznać, jak sobie z nią radzić?

Zdrada emocjonalna to jeden z najważniejszych tematów, poruszanych na terapiach małżeńskich. Wielu partnerów ma problem z przyznaniem się do tego, że kiedykolwiek miało do czynienia z tym aspektem. Nic jednak dziwnego. Zdrada emocjonalna, mimo, że wiele osób nie traktuje jej jak zdrady – boli tak samo lub jeszcze bardziej niż ta klasyczna. Zdrada emocjonalna wynika jednak z potrzeby bliskości i bezpieczeństwa, które występują u każdego z nas. Jak ją rozpoznać? Jak sobie z nią radzić? W artykule poruszymy te i inne kwestie, związane z pojęciem zdrady.

Zdrada emocjonalna – niebezpieczeństwo dla każdego związku

Zawsze tworząc relację z drugą osobą chcemy, by znajomość ta była szczera. Pragniemy polegać na partnerze, znajdować w nim oparcie, zrozumienie i bezpieczeństwo. Gdy jednak pojawia się kwestia zdrady cała dotychczas włożona w związek praca może pójść na marne. Od osoby, z którą chcemy iść przez życie oczekujemy szczerości i poczucia, że mamy z kim dzielić zmartwienia, ale i szczęście. Wspólnie chcemy cieszyć się, ale również cierpieć, gdy jest źle. Gdy jednak pojawia się zdrada, wszystko zostaje zakwestionowane.

Zazdrość w związku – z czego może wynikać?

Zazdrości nie można zakwalifikować jako jednej emocji. To bowiem zespół powiązanych ze sobą ściśle uwarunkowań, myśli i zachowań ludzkich. Zazdrość pojawia się w związkach bardzo często i jest swoistą odpowiedzią i reakcją na zagrożenie. Może ono być pozorne lub realne. Zazdrość występuje w odniesieniu do czegoś lub kogoś dla nas bardzo ważnego. Może dotyczyć naszej samooceny lub właśnie związku. W związkach zazdrość najczęściej dotyczycy osoby trzeeciej, która pojawia się w Waszym związku. Nie musi ona od razu mu zagrażać, jednak jest to uczucie nierozerwalnie związane z ową sytuacją.

Zazdrość a samoocena

Osoba trzecia, pojawiają się w związku jest intruzem, który świadomie lub nie pragnie osłabić relacje lub je zmienić. Jest to niewątpliwie kwestia problematyczna, na którą należy zwrócić uwagę, jeśli chcecie unikną sytuacji, związanych z nadmierną i niezdrową zazdrością.

Najczęściej zakłada się, że zazdrosne są osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości i przez to zakładają, że partner nie będzie z nimi szczery/ będzie chciał znaleźć sobie nową osobę. Nie zawsze jednak jest to prawda. Choć zdarza się, że zazdrość pojawia się u takich osób, gdy poczują, że mogą stracić partnera. Może jest coś, co pomoże zatrzymać partnera tak mocno, jak kajdanki erotyczne?

Czy da się uchronić przed zazdrością?

Okazuje się jednak, że nie zawsze wysokie mniemanie o sobie może uchronić nas przed nadmierną zazdrością. Nie zawsze bowiem wysoka i stabilna samoocena pomoże nam w walce z zazdrością. W przypadku, gdy pojawia się rywal/rywalka, który/która zagraża związkowi, różnica pomiędzy zazdrością a samooceną może wydawać się niewielka lub różnice te mogą się zacierać. Jak więc zachować się w przypadku, gdy partner wykazuje zainteresowanie inną osobą?

Dodaj komentarz