kontakt@blondblog.pl

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Wiele z nas z niecierpliwością wyczekuje momentu, w którym będziemy mogły wystawić naszą bladą skórę na słońce i cieszyć się pierwszą letnią opalenizną. Spragnione ciepłych promieni słonecznych popełniamy jednak błąd, wystawiając swój organizm na zbyt intensywne działanie szkodliwego dla zdrowia promieniowania UV bez odpowiedniej ochrony. Skutki poparzeń słonecznych czy przegrzania organizmu mogą być jednak poważne, dlatego warto wiedzieć, jak umiejętnie chronić się przed słońcem.

Ochrona przed słońcem: dlaczego jej potrzebujemy?

Następstwa nieodpowiedniego korzystania ze słońca mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Chyba żadnej z nas nie trzeba przypominać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko poparzeń, a co za tym idzie, zachorowania na nowotwory skóry, w tym również czerniaka. Opalanie przy wysokich temperaturach może prowadzić również do przegrzania organizmu, które może przerodzić się w udar słoneczny. Nadmierna ekspozycja na słońce to również problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry, co prowadzi do jej swędzenia, łuszczenia się czy przyspieszenia procesów starzenia się komórek tkanki skórnej.

Ochrona skóry przed słońcem

Warstwa skórna jest niezwykle wrażliwa na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego – na jego negatywne skutki najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, choć i te o ciemniejszym pigmencie skóry również nie mogą czuć się w pełni bezpieczne. Profilaktyka powinna odgrywać niezwykle ważną rolę w pielęgnacji skóry, szczególnie gdy nie stronimy od opalania. Przed kontaktem skóry z intensywnym słońcem warto ją zabezpieczyć kremem lub balsamem z filtrami UV. Wiele kosmetyków na polskim rynku oferuje SPF 15 czy SPF 30, co stanowi już dobrą warstwę ochronną. Jeśli jednak posiadamy jasną karnację wzbogaconą dodatkowo o piegi, pieprzyki czy inne znamiona – warto regularnie stosować SPF 50. Na kosmetykach z filtrami UV nie warto oszczędzać – nasze zdrowie jest najważniejsze.

Ochrona oczu przed słońcem

Nie tylko nasza skóra jest narażona na szkodliwe działanie słońca. Nasze oczy również są podatne na promieniowanie UV, które w nadmiarze mogą prowadzić do mniejszych lub większych uszkodzeń zmysłu wzroku. Jest to następstwem wytwarzania zbyt dużej ilości wolnych rodników, które destrukcyjne wpływają na lipidy i białka wchodzące w delikatną strukturę narządu wzroku. Dochodzi do stopniowego pogarszania się prawidłowego widzenia, czego chcemy uniknąć. Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne wyposażone w szkła, które całkowicie blokują promieniowanie UVA i UVB. Są one oznaczone symbolami UV 400 i są one gwarancją, że nasze oczy są dobrze zabezpieczone przed słońcem.

Ochrona przed słońcem: zdrowy rozsądek

Skutki nadmiernej ekspozycji na mocno operujące słońce często wynikają z naszej lekkomyślności. A wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym możemy przetrwać największe upały bez uszczerbku na zdrowiu. Warto unikać wychodzenia z domu między 11 a 15, kiedy słońce najbardziej „przypieka”. Do tego warto pamiętać o nakryciu głowy i przewiewnych, oddychających ubraniach. Niezwykle ważne jest także regularne nawadnianie – butelka wody mineralnej w torebce to podstawa. Latem warto jeść więcej warzyw i owoców obfitujących w wodę, a także w witaminy i mikroelementy regulujące procesy termiczne czy regeneracyjne w naszym organizmie.

Dodaj komentarz