kontakt@blondblog.pl

Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią nasze życie

Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią nasze życie

Chyba każda z nas słyszała w swoim życiu, że „jesteśmy tym co jemy.” W dużej części jest to prawda, ponieważ to właśnie z jedzenia czerpiemy energię i zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne mikroelementy, których odpowiedni poziom znacznie zwiększa jakość naszego codziennego życia. W natłoku domowych i zawodowych obowiązków często jednak zapominamy o odpowiednim odżywianiu, powielając złe nawyki żywieniowe, które na dłuższą metę mogą przyprawić nie tylko o odwagę, ale i o poważne problemy zdrowotne. Zatem jakie nawyki żywieniowe powinnyśmy wypracować, by cieszyć się lepszym zdrowiem?

Zdrowe nawyki żywieniowe: regularne posiłki

Absolutna podstawa zdrowego stylu życia. Regularnie przyjmowane posiłki pomagają zachować organizmowi odpowiednią równowagę biochemiczną, m.in. dzięki lepszemu przyswajaniu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych. Jedzenie w 3-4 godzinnych odstępach czasowych zapobiega również magazynowaniu się – w ten sposób organizm broni się przed niedoborami energetycznymi.

Zdrowe nawyki żywieniowe: picie wody

Ludzkie komórki w większości składają się z wody, dlatego też tak ważne jest dostarczanie jej odpowiedniej ilości do organizmu. Woda stymuluje jego odpowiednią pracę niemal na każdym poziomie, co powinno skłonić nas do regularnego uzupełnienia jej niedoboru. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2,5l wody dziennie – optymalna ilość płynów dostarczanych do organizmu zależy od poziomu naszej aktywności fizycznej oraz budowy fizjologicznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe: zdrowe przekąski

Słodkie i słone produkty to prawdziwa pułapka żywieniowa, zwłaszcza gdy półki sklepowe aż uginają się od kolorowych opakowań zachęcających do konsumpcji niezdrowej żywności. Nie jest tajemnicą, że w czipsach, batonach czy cukierkach znajduje się cała masa sztucznych substancji konserwujących i ulepszaczy smaku, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Dlatego zdecydowanie zdrowszą alternatywą wydają się naturalne przekąski zrobione z warzyw i owoców, które walorami smakowymi wcale nie muszą odbiegać od wysoko przetworzonych produktów. Pieczone bez dodatku tłuszczu czipsy warzywne czy koktajle owocowe to moc witamin, która dodatkowo zaspokoi nasze zachcianki.

Zdrowe nawyki żywieniowe: zróżnicowana dieta

Chcąc zrewolucjonizować swoją codzienną dietę bardzo często popełniamy błąd rezygnując z grup produktowych zawierających substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to przede wszystkim tłuszczy, które odgrywają kluczową rolę m.in. w przyswajaniu przez organizm niektórych witamin. Bardzo ważne jest zbilansowanie codziennych posiłków skupiając się na ich wartościach odżywczych, a nie na kaloryczności, co jest bardzo powszechne wśród osób planujących zrzucić zbędne kilogramy.

Zdrowe nawyki żywieniowe: unikanie używek

Każda z nas jest człowiekiem i od czasu do czasu raczy się używkami, które niekoniecznie mają cokolwiek wspólnego z prawidłowym odżywianiem. Chodzi głównie o czarną kawę, herbatę czy alkohol, które są obecne w życiu milionów Polek. Warto jednak ograniczyć ich spożycie do niezbędnego minimum, gdyż ich negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu znany jest nie od dzisiaj. W ich miejsce warto spożywać napoje bogate w witaminy i mikroelementy – zielona herbata czy naturalne soki owocowe powinny sprawdzić się bez zarzutu.

Dodaj komentarz