kontakt@blondblog.pl

31 października – Światowy Dzień Oszczędzania

31 października – Światowy Dzień Oszczędzania

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Przy stale rosnących cenach energii, warto zwrócić uwagę, jak można zaoszczędzić w aspekcie zużycia prądu. Niewielkie rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie! Szczególnie w zimniejszych miesiącach, kiedy w domu spędzamy dużo więcej czasu niż latem, generując jednocześnie większe zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić. 

Wymień żarówki na energooszczędne – krótszy dzień sprawia, że dużo wcześniej włączamy światło w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne to tylko kilkanaście złotych inwestycji, ale ogromny ukłon w stronę środowiska. Żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, tradycyjna tylko do 1000. Jest różnica, prawda?

Wyłącz światło wychodząc z pomieszczenia – rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu.

Zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu – w ogrodzie lub przy rzadziej uczęszczanych zakamarkach domu (np. przy zejściu do piwnic) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia reagującego na ruch. System tego typu zapala się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Po kilku sekundach gaśnie, nie zużywając niepotrzebnego prądu.

Świadomie przygotuj posiłki i ciepłe napoje – ciepła herbata i kawa to idealny towarzysz na chłodne dni. Gotując wodę na ulubiony napój nalej do czajnika tylko potrzebną ilość wody. To nie tylko oszczędność energii potrzebnej do zagotowania, ale również samej wody. Z kolei w czasie gotowania, przykrywaj garnki i patelnie  – dzięki temu szybciej przygotujesz obiad czy kolację, ale także zaoszczędzisz na energii.

Odłączaj naładowany sprzęt –  urządzenie podłączone do kontaktu i do naładowanego już urządzenia wciąż zużywa prąd. To wprawdzie kilkadziesiąt groszy oszczędności w ciągu roku, ale gdyby wszyscy ludzie wyrobili w sobie taki nawyk, można by osiągnąć całkiem niezłe rezultaty!

Zwróć uwagę na nadmierne przegrzewanie pomieszczeń zimą – wietrzysz pomieszczenie?

Przykręć ogrzewanie. Zadbaj także o nawilżenie rozstawiając naczynia z wodą przy kaloryferach. Przed sezonem jesienno-zimowy zerknij również na okna i drzwi pod kątem szczelności. Czasem wystarczy drobna regulacja lub założenie uszczelek, aby ciepło nie uciekało.

Wykorzystaj rozwiązania z zakresu energii odnawialnej – a gdyby tak stać się niezależnym producentem prądu? Inwestycja w OZE i rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne to najlepsza droga do niezależności energetycznej.

– Przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dbając o środowisko naturalne. I co ważne – panele można instalować cały rok, nie tylko latem! Dodatkowo, aby inwestycja w fotowoltaikę, była jeszcze bardziej opłacalna, można skorzystać z dostępnych dofinansowań. – mówi Paweł Bartosik Członek Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Vosti.

Dodaj komentarz